Facebook Marla

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

 

Yuzuk olcusu nasil alinir

Yüzük ölçüsü, yüzüğün kullanılacağı parmağın ölçüsüne göre tasarlanan yüzüklerin bedeni şeklinde tanımlanabilir. Sevdiği o çok özel insana eşsiz bir yüzük hediye etmek ya da evlilik teklifinde bulunmak isteyen kişiler için yüzük ölçüsü nedir en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Çünkü herkesin bir yüzük ölçüsü bulunur. 

Ortalama bir yüzük ölçüsü bulunmadığı için hediye sunulacak kişinin yüzük ölçüsüne en uygun tasarımların satın alınması gerekir. Peki ama yüzük ölçüsü alma yöntemleri nelerdir? Yüzük ölçünüzü nasıl ve ne şekilde öğrenebilirsiniz? Hediyelik yüzüklerde ölçüyü en iyi nasıl alabilirsiniz?

Yüzük Ölçümü Nasıl Öğrenebilirim?

Yüzük ölçüsü alma teknikleri son derece fazla olmakla birlikte genellikle yüzük çapının belirlenmesi, ip ile yüzük ölçüsünün hesaplanması, profesyonel ölçüm tekniklerinin kullanılması ve online yüzük ölçüsü alma teknikleri; sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Klasik yöntemlerin her biri, farklı adımlar dahilinde yüzük ölçüsünün alınmasına imkan tanır. Bunun yanı sıra en garanti yöntem, genellikle profesyonel ölçümlerdir.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzük ölçüsü nedir, doğru yüzük ölçüsü alma yöntemleri nelerdir soruları; yüzük ölçüsünü hatasız bir şekilde almak isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer alır. Satın alınacak yüzüğün parmağa tam oturması, yani yüzükle parmak arasında boşluk kalmaması oldukça önemli. Aksi halde yüzük gündelik hayat içinde rahatlıkla kullanılamayabilir. Eğer kendi başınıza yüzük ölçünüzü alacaksanız en kolay yöntem ip tekniğidir. İpi yüzük takacağınız parmağınıza dolayıp ipin her iki ucunun birleştiği noktayı işaretleyin.

Milimetrik bir cetvel kullanarak işaretlediğiniz uzunluğun ölçüsünü alabilirsiniz. Bu yöntem en basit yöntemleri kullanarak parmak ölçüsü almak isteyenler için idealdir. Bu noktada, yüzük ölçülerinin kişiye özel olduğunu belirtmek olanaklıdır.

Yüzük Ölçüsü Alma Yöntemleri

Parmak yüzük ölçüsü alma yöntemleri arasında yüzük çapının belirlenmesi, ip kullanarak yüzük ölçüsü alma başta olmak üzere oldukça çeşitlidir. Belirtilen yöntemler sayesinde hem evlilik tekliflerinde hem de normal hayatta kullanılabilecek yüzükler için parmak ölçüsü alınabilir. Yüzük ölçüsü alacak kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunur. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Parmak ölçüleri kişiden kişiye farklılık gösterebildiği için standart ölçüler kullanılmalıdır.
 • Birçok yöntem arasından çok daha başarılı sonuç veren teknikler tercih edilmelidir.
 • Yüzüğün hangi parmak için satın alınacağı belirlenmeli ve ilgili parmağın ölçüsü alınmalıdır.
 • Yüzük türü, yüzük ölçüsünün değişmesine neden olabilir. Tektaş pırlanta yüzükler ile alyansların ölçülerinde farklılıklar meydana gelebilir.
 • Evde yüzük ölçüsü alırken tercih edilen yöntem birkaç kere denenmeli, ölçümler tekrar edilmelidir.
 • Parmaklarda geçici olarak şişlik meydana gelebilir. Bu durumda, parmaktaki şişlik indikten sonra ölçü alınmalıdır.
 • En iyi sonuçların elde edilebilmesi için profesyonel ölçüm yöntemlerinden yararlanılmalıdır.

Belirtilen adımların her biri, parmak yüzük ölçüsü alırken ön planda tutulması gereken unsurları ifade eder. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde ölçümleriniz çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Böylelikle istediğiniz ölçüdeki yüzüğe erişim sağlayabilirsiniz.

Yüzük Ölçü Tablosu

Yüzük ölçüsü alırken Türkiye’de ve dünyada kabul gören standartlar ön planda tutulmalıdır. Yüzük ölçüsü tablosu, bu standartları ifade ettiği için önemlidir. Yüzük ölçüsü tablosunda yer alan çap, çevre ve numara olmak üzere dünyaca kabul görmüş standart değerleri şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

Çap (mm)

Çevre (mm)

Numara / Ölçü

14,86

46,50

7

15,27

47,80

8

15,70

49,00

9

16,00

50,00

10

16,30

50,90

11

16,51

51,50

12

16,92

52,80

13

17,35

54,00

14

17,75

55,30

15

18,19

56,60

16

18,53

57,80

17

18,89

59,10

18

19,41

60,30

19

19,84

61,60

20

İp ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

İp kullanarak parmağınızın çevresini hesaplayarak ve parmak ölçünüzün yüzük numaraları tablosunda neye karşılık geldiğini öğrenerek ölçüm yapabilirsiniz. Genellikle yöntem için ip gerekli olsa da kurdele ile de ölçüm yapılabilir. İpi parmağınızın çevresinde dolayıp ipin her iki ucunun karşılaştığı noktayı işaretleyebilirsiniz. İşaretlediğiniz noktanın cetvelde nereye karşılık geldiğini bulduğunuzda tabloda gerekli kontrolleri yaparak yüzük ölçünüzü öğrenebilirsiniz.

Yüzük Çapının Belirlenmesi Yöntemi

Yüzük ölçüsü nedir, yüzük çapının belirlenmesi yöntemi nasıl uygulanır sorusu kapsamında yöntemin mevcut bir yüzük üzerinden gerçekleştirildiğini belirtmek mümkündür. Yöntem için şu adımları sırasıyla uygulamanız gerekir:

 • Daha önce kullanmış olduğunuz bir yüzüğü alın.
 • Yüzüğü yatay olacak şekilde mm ölçüsü bulunan bir cetvel üzerine koyun.
 • Boydan boya yüzüğün iç çapında ölçümlerinizi yapın.
 • Cetveldeki mm’yi okuyun.

Yüzük çapı, bir yüzüğün iç kısmının toplam değeridir. Genellikle milimetre cinsinden ölçülür. Ölçüm yaparken yüzüğün en geniş kısmını dikkate almalısınız. Ayrıca cetvelde ölçümünüze karşılık gelen mm değerini tablo üzerinden değerlendirin. Ortalama yüzük ölçüleri genellikle 12-16 arasında olduğu için sizin bulacağınız ölçüler çoğunlukla bu aralıklarda olacaktır. Fakat belirtilen değerlerin dışında yüzük ölçüsünün elde edilmesi de olanaklıdır.

Profesyonel Ölçüm ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Yüzük ölçüsünde doğru sonuçlara ulaşılabilmesi adına alanında uzman kişiler tarafından çeşitli ekipmanlar kullanılarak yüzük ölçüsü hesaplaması yapılabilir. Profesyonel ölçümler için genellikle farklı ölçülerde halkalar bulunur. Bu halkalar sırasıyla ilgili parmakta denenir. Hangisi uygunsa o halkanın ölçüsüne göre yüzük tasarlanır. 

Sevdiklerine Hediye Alacaklar için Yüzük Ölçüsü Alma

Sevdiklerinize hediye alacaksanız, hediyeyi sunacağınız kişinin daha önceden kullanmış olduğu bir yüzük üzerinden ölçüm yapabilirsiniz. Bu yöntem son derece etkilidir. Yüzük çapını ölçtükten sonra ölçüm sonucunun hangi değere karşılık geldiğini bulabilirsiniz. Bu noktada, telefondan yüzük ölçüsü alma yöntemini de deneyebilirsiniz.

Yöntem kapsamında şu adımları uygulamalısınız:

 • Sade bir yüzüğü telefonunuzun ekranına yerleştirin.
 • Kalibrasyon çubuğunu kullanarak ekrandaki çemberin yüzüğünüzün çapı ile eşit olacağı ana kadar ayarlama yapın.

Belirtilen adımların uygulanması, yüzük ölçüsünün otomatik bir şekilde hesaplanmasını sağlayacaktır.

Daha Önceden Belirlenen Yüzük Ölçüsü Değişkenlik Gösterebilir mi?

Daha önceden belirlenen yüzük ölçüsü, kısa süreli parmakta şişlik meydana gelmesi, kilo alımı gibi durumlarda değişebilir. Bu tür durumların uzun süreli olması halinde tekrar yüzük ölçüsü alınması gerekebilir. Sık sık yüzük ölçüsünün alınması gerektiği durumlarda online yüzük ölçüsü yönteminden faydalanılabilir.

Yüzük Ölçümü İçin Tavsiyeler

Yüzük ölçüsü nedir, yüzük ölçümü için tavsiyeler nelerdir sorularının her biri; yüzük ölçüsünün çok daha sağlıklı bir şekilde alınmasına katkıda bulunur. Yüzük ölçümü ile ilgili bilmeniz gerekenler genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Evde yüzük ölçüsü alabilir, aldığınız yüzük ölçüsünü profesyonel yöntemlerin sonuçlarıyla karşılaştırabilirsiniz.
 • Online yüzük ölçüsü hesaplama yöntemlerini kullanarak işlemlerinizi hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hediye olarak satın alacağınız yüzükler için ölçümleri gizli bir şekilde yapmanız faydalı olacaktır.
 • Farklı yüzük modellerinde ölçülerin değişebileceğini göz önünde bulundurarak yüzük ölçüsü hesaplamanız son derece önemlidir.
 • Türkiye ve dünya standartlarına uygun yüzük ölçü birimlerini kullanarak en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Belirtilen hususları ön planda tutarak yüzük ölçüsünü alabilir, en uygun yüzüğe erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu konuda profesyonel destek almanız, yüzük ölçüsünü hatalı bir şekilde ölçmenizi engelleyecektir.